Hougen Group

Yukon Members of Parliament

Year Place Name Votes Can
1902 Winner James Ross – Liberal 2971 2
  Second Place Joseph Clark – Conservative 2079  
1904 Winner Alfred Thompson – Yukon Independent 2113 2
  Second Place Frederick Congdon – Liberal 1495  
1909 Winner Frederick Congdon – Liberal 992 4
  Second Place George Black – Independent 726  
1911 Winner Alfred Thompson – Conservative 1285 2
  Second Place Frederick Congdon – Liberal 829  
1918 Winner Alfred Thompson – Conservative 959 2
  Second Place Frederick Congdon – Liberal 808  
1921 Winner George Black – Conservative 707 3
  Second Place Frederick Congdon – Liberal 658  
1925 Winner George Black – Conservative 742 2
  Second Place Robert Lowe – Liberal 508  
1926 Winner George Black – Conservative 823 2
  Second Place Frederick Congdon – Liberal 648  
1930 Winner George Black – Conservative 846 2
  Second Place William Thompson – Liberal 557  
1935 Winner Martha Black – Independent Conservative 696 2
  Second Place John Smith – Liberal 555  
1940 Winner George Black – P.C. 915 2
  Second Place Charles Reid – Liberal 793  
1945 Winner George Black – P.C. 849 3
  Second Place Tom McEwen – Labour Progressive 687  
1949 Winner James Simmons – Liberal 3284 3
  Second Place Arthur Berry – Independent 2283  
1953 Winner James Simmons – Liberal 2176 3
  Second Place Richard Lee – Social Credit 998  
1957 Winner James Simmons – Liberal 2422 2
  Second Place Erik Nielsen – P.C. 2358  
1957 Winner (byelection) Erik Nielsen – P.C. 2365 2
  Second Place James Simmons – Liberal  2237  
1958 Winner Erik Nielsen – P.C. 2947 2
  Second Place James Simmons – Liberal 2340  
1962 Winner Erik Nielsen – P.C. 3250 2
  Second Place Victor Wylie – Liberal 2664  
1963 Winner Erik Nielsen – P.C.  2969 3
  Second Place Victor Wylie – Liberal 2455  
1965 Winner Erik Nielsen – P.C. 3136 2
  Second Place Ray McKamey – Liberal 2546  
1968 Winner Erik Nielsen – P.C. 3110 3
  Second Place Chris Findlay – Liberal  3048  
1972 Winner Erik Nielsen – P.C. 4332 4
  Second Place Don Branigan – Liberal 2633  
1974 Winner Erik Nielsen – P.C. 3913 3
  Second Place Paul White – Liberal 2784  
1979 Winner Erik Nielsen – P.C. 4538 3
  Second Place Allen Lueck – Liberal 3065  
1980 Winner Erik Nielsen – P.C. 3926 3
  Second Place Ione Christensen – Liberal 3825  
1984 Winner Erik Nielsen – P.C. 6648 5
  Second Place Ron Veale – Liberal  2535  
1987 Winner (byelection) Audrey McLaughlin – NDP 3487 4
  Second Place Don Branigan – Liberal 3155  
1988 Winner Audrey McLaughlin – NDP 6604 4
  Second Place Charlie Friday – P.C. 4524  
1993 Winner Audrey McLaughlin – NDP 6281 6
  Second Place Don Branigan – Liberal 3365  
1997 Winner Louise Hardy – NDP 4002 6
  Second Place Ken Gabb – Reform 3493  
2000 Winner Larry Bagnell – Liberal 4293 5
  Second Place Louise Hardy – NDP 4223  
2004 Winner Larry Bagnell – Liberal 5721 6
  Second Place Pam Boyde – NDP 3215